این شش مشکل رفتاری را جدی بگیرید

محمد جانبلاغی | مشاوره تخصصی | قوانین جهانی موفقیت | کوچینگ

قدرت ذهن | روانشناسی ثروت | قانون فرکانس | قانون مدارها | رازهای ثروت مندی | قانون جذب


محمد جانبلاغی | مشاوره تخصصی | قوانین جهانی موفقیت به نام خدای بخشنده و مهربان

  تعداد نمایش : 2824

رانچرا والدین نبایستی این ۶ مشکل رفتاری را نادیده بگیرند

همه همیشه می گویند “خیلی بزرگش نکن، بی خیال”. این استراتژی گاهی جواب می دهد، اما همیشه نه.

نادیده گرفتن بدرفتاری های جزئی، از تدابیر درستِ فرزندپروری است. این امر به کوچولوی شما نشان می دهد که مسخره بازی های او توجه شما را جلب نمی کند.به این معنی که کودک شما با احتمال کمتری کارش را در آینده تکرار می کند.

به هر حال، هر رفتاری نباید نادیده گرفته شود. اگر چنین باشد، منجر به برخی مشکلات وخیم تر می شود، و از مسیر صحیح خارج می شود.

نگاهی به این بدرفتاری های کوچک داشته باشید و هر چه ممکن است سریع اقدام کنید. اینجا ۶ تا از مشکلات رفتاری معرفی می شود که نبایستی نادیده گرفته شوند:

قطع کردن حرفتان به هنگام صحبت کردن شما

ممکن است کودکتان به راستی هیجان زده باشد و بخواهد درباره بخش مهمی از روزش با شما صحبت کند. وقتی به کودکتان اجازه می دهید که مدام وارد گفتگویتان شود، این پیام را به او می رسانید که این، کار صحیحی است.

این کار باعث می شود کودکتان یاد نگیرد که ملاحظه ی دیگران را بکند. همچنین یاد نخواهد گرفت که وقت بقیه را نگیرد و آنها را به حال خودشان بگذارد.

دفعه بعد که این اتفاق افتاد، بگذارید کودکتان دریابد که شما مشغله دارید. می توانید پیشنهاد دهید که کمی با گیم و اسباب بازی هایش بازی کند. اگر همچنان اوضاع شما را به هم می ریخت، آنها را به طرز صحیح عقب برانید.

اغراق کردن در مورد وقایع

در ابتدا، مبالغه ها کم هستند. شاید کودکتان به شما بگوید که همه ی خوراک سبزی خود را تمام کرده است. وقتی حقیقت معلوم است، آنها سخت تر می توانند آن را دستکاری کنند. این دروغ کوچک روشن، دقیقا زیان بار نیست، اما این حرفها واقعیت ندارند.

ممکن است فکر کنید این، مساله ی بزرگی نیست، اما اتفاقاً دروغ گویی می تواند وخیم تر شود. فراموش نکنیم که بچه ها در سنین بین ۲ تا ۴ سال درست درنمی یابند که حقیقت از چه قرار است. اما بعد از این سن، آنها شروع به درک ماجرا می کنند.

این موضوع را هم در ادامه بخوانید:  روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان

وقتی حقیقت را می گویند، به آنها یک کم پاداش بدهید. کودکتان را تشویق کنید تا آدم صادقی باشد، حتی اگربا این کارش دچار مشکل شود.

خود را به نشنیدن می زند

همگی ما با این مورد آشنایی نزدیک داریم. ممکن است خودتان هم وقتی یک کودک بودید این مورد را داشته اید.البته هنوز هم رفتار درستی نیست. نبایستی حرفتان را سه یا چهار مرتبه تکرار کنید که کودکتان اسباب بازی هایش را خراب نکند یا در ماشین جا نگذارد.

فراموش نکنید که شمایید که کودکتان را تربیت می کنید. اگر این مورد در سن پایین شروع شود بدتر می شود و بعدتر از مسیر تربیت خارج می شود. کار کردن روی خودتان بیرون از این ماجرا، نقش مهمی روی جزء تربیتیِ کودکتان دارد.

دفعه بعد از کودکتان بخواهید که یک کاری بکند، تا محل آنها قدم بزنید و آنها را نگاه کنید. مطمئن باشید که آنها پاسخ می دهند که “باشه مامان”. اگر مشغول تماشای تلویزیون بودند، درستش این است که آن را خاموش کنید. همچین با این کار، تایمی رامعین می کنید که بتوانید اعلام کنید که پاداش ها ممکن است لغو بشوند. برای مثال، در این صورت به جای یک ساعت تلویزیون، فقط می توانند نیم ساعت تماشا کنند.

خشن بازی می کنند

می دانید که وقتی پسرتان به برادر کوچکترش مشت می زند مجبورید مداخله کنید. ولی همچنین نمی خواهید رفتارهای تهاجمی مدام او، مثل هل دادن یا نادیده گرفتن برادر کوچکِ او را نادیده بگیرید.

لازم است در وهله ی اول جلویش را بگیرید وگرنه وقتی به حدود ۸ سالگی رسید از کنترل شما خارج خواهد شد. این امر همچنین این پیغام را به او خواهد داد که زدن افراد، کار درستی است.

با رفتارهای تهاجمی، فورا مقابله کنید. پسرتان را کناری بکشید و بگذارید بداند که این کار درستی نیست. او با این کارش واقعا می تواند به کسی صدمه بزند. اگر این رفتارها ادامه پیدا کرد، به او اجازه ندهید تا وقتی که دست از کارش کشید با برادر کوچکش بازی کند.

کمک کردن به کودک برای درست کردن رفتارش

می دانم که زمانی که کودکتان دیگر خودش می تواند خوراکش را بخورد و تلویزیون را بدون کمک دیگری روشن کند خیلی خوب است. حتی وقتی بچه ی دو ساله ی شما بتواند یک تکه کیک را بدون اینکه اول بخواهد، به زور از شما بگیرد بامزه هم هست. ولی صبر کنید تا فقط به سن ۸ سالگی برسند و در خانه دوستش باشد، و آنگاه بدون خواهش کردن، خوراکی را به زور بگیرند!

این موضوع را هم در ادامه بخوانید:  والدین فوق العاده

مهم است برای او برخی قوانین خانگی بسازید. آیا کودکتان می تواند بدون خواهش کردن، کمی شیرینی داشته باشد؟ آیا نیاز هست از او بخواهید که تلویزیون را روشن کند؟مطمئن باشید که کودکتان می داند قوانین چیستند، و این امر به او کمک می کند که از قانون ها پیروی کند.

موضع خود را مشخص کنید

ممکن است فکر کنید موضع رفتاری کودکان از سنین پیش از نوجوانی آغاز می شود، اما در واقع خیلی زودتر شروع می شود. کودکان پیش دبستانی رفتار والدین خود را تقلید می کنند، تا ببینند واکنش آنها چطور خواهد بود.

والدین شاید به این دلیل که گمان کنند یک مرحله ی گذرا است آن را نادیده بگیرند. اگر این طرز رفتار را نادیده بگیرید، بدتر می شود و از مسیر عادی خارج می شود. شما یک کودک با مشکل موضع گیری خواهید داشت، که ممکن است احساس کنید دیگر نمی توانید کنترل کنید.

لازم است کودکتان را نسبت به رفتارش آگاه کنید که بداند طرز رفتارش درست نیست. بگذارید کودکتان بفهمد که شما می دانید آنها چشمانشان را می چرخانند و مسخره بازی می کنند.

ایده ی ما این است که اجازه بدهید کودکتان در مورد رفتارش احساس بدی پیدا کند. بگذارید کودکتان بداند وقتی با شما خوب حرف می زنند به آنها گوش می سپارید.

اگر همیشه این کار را بکنید عالی است. اگر نه، تا خیلی دیر نشده شروع به انجام دادن این کار کنید. به یاد داشته باشید که تمامی والدین فراز و نشیب دارند. اگر تردید کنید، از مسیر خارج می شوید.

دوستدارتان

محمد جانبلاغی

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
[امتیازها: 3 رتبه: 4.7]

 آیا این مطالب جدید را هم مطالعه کرده اید؟

اشتباهات رایج تربیتی که باعث لجبازی کودکان می شود

تکنیک های کاربردی جهت پیشرفت تحصیلی فرزندانتان

پذیرفتن تفاوت ها

تفسیر نقاشی کودک

با کودک درست رفتار کنیم


قانون جذبمنبع: سایت رسمی محمد جانبلاغی
آموزش فروش و بازار یابی در پناه حق باشید.
محمد جانبلاغی محمد جانبلاغی// انسان‌ می‌تواند افکار و تجارب و دانش خود را با سایر انسان‌ها سهیم شود. انسان علیرغم عمر کوتاهش، می‌تواند از گنجینه‌ی دانش و تجارب و دستاوردهای تمام تاریخ بشر استفاده کند. همین موضوع جایگاه بشر را ممتاز نموده. مردم و ملت‌هایی که اهمیت آموزش را دریافته و به خوبی از قدرت آموزش استفاده می‌کنند، اوج می‌گیرند. و بقیه..... از شما که آرزومند پیشرفت خود و خانواده‌تان هستید دعوت می‌کنم از آموزش‌های بی‌نظیری که برایتان تدارک دیده‌ام استفاده فرمایید. سایت را واکاوی فرمایید، به منوها و زیر منوها مراجعه فرموده، و بهترین آموزش‌ها را انتخاب و استفاده نمایید.

با آموزش‌های محمد جانبلاغی،... بیاموزید آنچه را در هیچ مدرسه و دانشگاهی به شما نمی‌آموزند.


 سخن روز مکتب زندگی:

محمد جانبلاغی | روانشناسی ثروت | تغییر باورها | لایف کوچینگ | جلسات آکادمی کوچینگ و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 6 =