خلاقیت در تجارت

محمد جانبلاغی | مشاوره تخصصی | قوانین جهانی موفقیت | کوچینگ

قدرت ذهن | روانشناسی ثروت | قانون فرکانس | قانون مدارها | رازهای ثروت مندی | قانون جذب


محمد جانبلاغی | مشاوره تخصصی | قوانین جهانی موفقیت به نام خدای بخشنده و مهربان

  تعداد نمایش : 2500

خلاقیت یکی از مهارت های اساسی مورد نیاز مدیران و فروشندگان است. با استفاده از نیروی خلاقیت می توانید خود را از بند عادات روزمره و الگوهای رفتاری خلاص کنید.

من هم مثل همه انسان‌ها توانایی خلاق بودن را دارم.

خلاقیت چیست؟

اگرچه ممکن است برخی افراد ذاتاً خلاق باشند اما اکثریت آنها همه چیز را همان گونه که هست می پذیرند. خلاق بودن هم یعنی در نظر گرفتن ایده ها یا اشیا در یک بستر متفاوت با هدف خلق یک چیز کاملاً تازه.

به عنوان مثال، یک بطری پلاستیکی از نظر خیلی ها صرفا یک بطری پلاستیکی است اما از نظر یک متفکر خلاق می تواند یک قیف، یا یک گلخانه کوچک و یا … هم باشد. اغلب ما خود را در حوزه فرهنگ و شرایط حاکم محدود می کنیم تا بتوانیم کارها را به شکل همیشگی انجام دهیم و به جای آن که مشکلات را به عنوان فرصتی برای یافتن راه های تازه انجام امور در نظر بگیریم، معمولا آنها را به شکل موانعی که باید از روی آنها پرید نگاه می کنیم.

تقکر خلاق با سوال کردن آغاز می شود:

alt

آیا واقعا اشیا همان چیزی هستند که ما تصور می کنیم، آیا می شود کاربرد دیگری برایش پیدا کنم؟

alt

همه ما به صورت غریزی از تفکر خلاق برای رویارویی با موقعیت های روزمره زندگی(مانند گیر افتادن در باران شدید) استفاده می کنیم. در محیط کار نیز سعی کنید نحوه بهره برداری آگاهانه از خلاقیت را فرا بگیرید.

هنگام رویارویی با مشکلات عادی، تفکر منطقی به ما کمک می کند که با کمترین تلاش از تجربیات شخصی خود برای یافتن راه حل مناسب استفاده کنیم. با ارزیابی یک موقعیت خاص در سایه تجربیات قبلی خود می توانید درست ترین مسیر را انتخاب کنید.

این روش منطقی بسیار موثر است. با این حال، در صورت ناکافی بودن تجربیات قبلی، وجود چندین راه حل ممکن، یا نیاز به یک راه حل جدید، تفکر منطقی می تواند سد راه شما شود. ما از طریق تفکر خلاق به ایده های تازه می رسیم و سپس برای تبدیل آنها به اقدامات عملی از تفکر منطقی کمک می گیریم.

مثال:

سعید یک مکانیک کم تجربه بود. یکی از وظایف روزمره او تعمیر اتومبیل های قدیمی بود که روشن نمی شدند. تجربیات قبلی او نشان می دادند که معمولا اشکال کار در تمام شدن باتری و یا رطوبت گرفتن شمع ها است. اگر اشکال کار در این دو قسمت نبود، آن وقت به سراغ استارت اتومبیل می رفت. او با استفاده از تفکر منطقی می توانست خیلی سریع به علت اصلی مشکل پی ببرد.

این موضوع را هم در ادامه بخوانید:  روش های افزایش مشتری

وقتی سعید تجربه بیشتری پیدا کرد رییس به او اجازه داد روی اتومبیل های جدیدتر نیز کار کند. او متوجه شد که مشخص کردن علت روشن نشدن اتومبیل های جدیدتر به دلیل پیچیدگی سیستم آن ها کار چندان ساده ای نیست. بنابراین، به جای آن که به تجربیات قبلی خود تکیه کند سعی می کرد جزئیات مربوط به مشکل اتومبیل ها را از صاحبان آن ها بشنود و با استفاده از نیروی خلاقیت خود عیب را پیدا کند.

همان طور که مثال نشان می دهد یک مکانیک با استفاده از تفکر منطقی و با بهره گیری از تجربیات قبلی خود در جهت یافتن راه حل توانسته است شیوه مقابله با مشکلات عادی را یاد بگیرد، اما وقتی با موقعیت هایی مواجه می شود که تجربه ای در مورد آن ها ندارد، سعی می کند از نیروی خلاقیت خود کمک بگیرد.

alt

خلاقیت فرصت‌های بیشتری را پیش روی شما قرار می‌دهد.

alt

اکثر افراد در زندگی شخصی و خصوصی خود خلاق هستند اما وقتی در قالب خودِ اجتماعی قرار می گیرند خلاقیت آنها کاهش می یابد. رفتار شرطی ما موجب می شود که مشکلات را برای خودمان نگه داریم و سعی کنیم بدون مشارکت دیگران به راه حل های فوری برسیم. سعی کنید این عادت را از بین ببرید.

هنگام رویارویی با مشکلات فرصتی را به کشف ایده ها و افکار مرتبط با موضوع اختصاص دهید و از مشارکت دیگران در جهت یافتن راه حل های مناسب بهره بگیرید.

گشودن قفل خلاقیت

ما طوری بار آمده ایم که فکر می کنیم


 


(این مقاله از سری مقالات کاربران ویژه است که برای مشاهده آن باید عضو ویژه سایت مکتب زندگی باشید.)

هم اکنون عضو ویژه مکتب زندگی شوید

  اگر عضو مکتب زندگی هستید برای ورود به بخش کاربری ویژه لطفا هم اکنون وارد شوید 

عضویت ویژه سایت مکتب زندگی

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
[امتیازها: 4 رتبه: 5]

 آیا این مطالب جدید را هم مطالعه کرده اید؟

بازاریابی عصبی چیست؟

میلیاردرها چگونه فکر می کنند؟

به این ۷ دلیل شما میلیونر نیستید!

مهم ترین سرمایه گذاری زندگی من

فرق بین فروشنده حرفه‌ای و آماتور


قانون جذبمنبع: سایت رسمی محمد جانبلاغی
آموزش فروش و بازار یابی در پناه حق باشید.
محمد جانبلاغی محمد جانبلاغی// انسان‌ می‌تواند افکار و تجارب و دانش خود را با سایر انسان‌ها سهیم شود. انسان علیرغم عمر کوتاهش، می‌تواند از گنجینه‌ی دانش و تجارب و دستاوردهای تمام تاریخ بشر استفاده کند. همین موضوع جایگاه بشر را ممتاز نموده. مردم و ملت‌هایی که اهمیت آموزش را دریافته و به خوبی از قدرت آموزش استفاده می‌کنند، اوج می‌گیرند. و بقیه..... از شما که آرزومند پیشرفت خود و خانواده‌تان هستید دعوت می‌کنم از آموزش‌های بی‌نظیری که برایتان تدارک دیده‌ام استفاده فرمایید. سایت را واکاوی فرمایید، به منوها و زیر منوها مراجعه فرموده، و بهترین آموزش‌ها را انتخاب و استفاده نمایید.

با آموزش‌های محمد جانبلاغی،... بیاموزید آنچه را در هیچ مدرسه و دانشگاهی به شما نمی‌آموزند.


 سخن روز مکتب زندگی:

محمد جانبلاغی | روانشناسی ثروت | تغییر باورها | لایف کوچینگ | جلسات آکادمی کوچینگ و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 6 =